fbpx

Pozostałe wiadomości

Microsoft Dynamics 365 ERP – chmura czy on-premises – porównanie

System ERP Microsoft Dynamics 365 Finance & Supply Chain Management to świetny wybór dla każdego biznesu. Jednak decyzje nie kończą się tylko na wyborze odpowiedniego systemu ERP. Kolejnym problemem, z którym większość będzie musiała się zmierzyć jest pytanie, który system jest lepszy: chmura Microsoft Dynamics 365 Finance&Supply Chain Management czy On-Premises? Stworzyliśmy listę wad i zalet obydwóch systemów, dzięki której uda Ci się dokonać odpowiedniego wyboru.

KLUCZOWE ZALETY CHMURY DYNAMICS 365

Po pierwsze, największym plusem chmury jest brak konieczności utrzymania infrastruktury. Co za tym idzie, nie potrzebujesz ogromnego kapitału zakładowego na wewnętrzne serwery lub inne sprzęty i oprogramowania. Wszystkie dane są przechowywane i chronione w centrum przetwarzania danych Microsoft Azure.

Nie ma potrzeby przygotowania oddzielnych maszyn do wdrożenia chmury Dynamics 365. W związku z tym, proces implementacji jest znacznie szybszy niż on-premises. Dodatkowo, również skalowalność jest imponująca. Na przykład, możesz zwiększyć lub zmniejszyć liczbę zasobów w dowolnym momencie w zależności od potrzeb branży.

Warto również wspomnieć, że do chmury Dynamics 365 możesz zalogować się w dowolnym miejscu i czasie za pomocą dostępnego urządzenia. Jedyne czego potrzebujesz to połączenie z Internetem. Taki dostęp to znacząca funkcja dla każdego nowoczesnego przedsiębiorstwa.

Microsoft zapewnia użytkownikom chmury wysokie standardy zabezpieczeń oraz gwarantuje system odzyskiwania danych. Wszystkie dane zbierane są w centrum przetwarzania danych w Microsoft Azure. Warto wspomnieć, że takie systemy posiadają certyfikaty ISO 27001, Cloud Security Alliance (CSA) oraz Cloud Computing Matrix (CCM). Wszystkie dane są zaszyfrowane oraz automatycznie przesłane do bazy. Co więcej, posiada on system usuwający złośliwe oprogramowanie oraz wiele innych funkcji zapewniających, że dane nie przedostają się na zewnątrz.

Ponad to, firma Microsoft zajmuje się aktualizacjami, a to oznacza, że nie ma potrzeby aby klient zajmował się tym osobiście. W większości przypadkach wystarczy tylko jedno kliknięcie. Ponad to, Microsoft posiada szeroki wybór produktów chmurowych. Każdy z nich można z łatwością zintegrować z chmurą Dynamics 365 – Power BI, Microsoft 365 (wcześniej Office 365) SharePoint, Outlook itp. Użytkownicy chmury mają również dostęp do strony Microsoft AppSource, gdzie mogą znaleźć dodatkowe funkcje oraz aplikacje usprawniające pracę systemu, które mogą zostać wdrożone w bardzo łatwy sposób.

KLUCZOWE WADY CHMURY D365

Połączenie z internetem jest niezbędne do uzyskania dostępu do chmury Dynamics 365. Tak więc, należy się upewnić, że masz dobrego dostawcę internetu. Co więcej, w przypadku niespodziewanej awarii w dostawie internetu musisz brać pod uwagę inne alternatywy aby móc korzystać z systemu.

Chmura Dynamics 365 nie posiada dostępu do serwera SQL. To może być rozczarowujące dla firm, które chcą samodzielnie kontrolować dane swojej aplikacji.

Również fakt, że wszystkie dane są przetrzymywane w centrum danych Microsoft, może okazać się wadą dla firm, w których obowiązują rygorystyczne przepisy związane z przetwarzaniem i przechowywaniem danych. Co więcej, przechowywanie danych w chmurze nie jest możliwe w niektórych krajach.

KLUCZOWE ZALETY ON-PREMISES DYNAMICS 365

Często firmy nie widzą potrzeby wybierania rozwiązania chmurowego, jeżeli wcześniej zainwestowały bardzo dużo pieniędzy w oprogramowanie i infrastrukturę. Tak więc, on-premises jest dobrym rozwiązaniem do zarządzania inwestycjami.

On-premises jest świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą mieć pełną kontrolę nad danymi. Jak wspomnieliśmy wyżej, niektóre firmy ze względu na surowe zasady, które zakazują przechowywania danych poza firmą.

Używając wersji on-premises, klienci mogą modyfikować i dostosować bazę danych do swoich potrzeb i przepisów. Może to być szczególnie ważne dla firm, które prowadzą nadzwyczajne i nietypowe operacje. Co więcej, użytkownicy on-premises mają większą kontrolę nad nowymi wersjami. Wszelkie rozszerzenia oraz aktualizacje są instalowane przez administratora IT w firmie.

KLUCZOWE WADY ON-PREMISES D365

Wdrożenie on-premises wymaga bardzo dużej inwestycji pieniędzy. Aby korzystać z tego systemu, klienci muszą zbudować odpowiednia infrastrukturę składającą się z ponad 40 serwerów VM. Później wymaga on długiego utrzymania. To powoduje, że koszty tego rozwiązania są bardzo wysokie.

Warto wspomnieć, że im większa firma, tym proces implementacji jest dłuższy. Jest to spowodowane wymaganiami systemu, w którym wiele rzeczy musi być wprowadzone i skonfigurowane ręcznie. Jest to koniecznie w szczególności, jeśli firma chce rozwijać się na rynku międzynarodowym. Ponad to, brak możliwości dostępu online do systemu jest bardzo dużą wadą, zwłaszcza w dzisiejszych czasach.

Co więcej, system on-premises ma mniej funkcji niż chmurowa wersja. Również integracja z innymi produktami jest bardziej skomplikowana, a czasem nawet niemożliwa.

TAK WIĘC CHMURA DYNAMICS 365 CZY ON-PREMISES?

Firma Microsoft podkreśla, że chmura jest przyszłością ich aplikacji biznesowych. Klientów więc nie powinien dziwić fakt, że Microsoft będzie przykuwał większą uwagę do rozwoju chmury niż on-premises. Tak więc, decyzja o wyborze on-premises jest pewnego rodzaju krokiem wstecz. Jednak, wciąż istnieją wyjątki, w których firmy nie mają innej możliwości jak trzymać się wersji on-premises.

Jesteśmy dumni, że mamy możliwość współpracowania z wieloma firmami z różnych branż. Jako doświadczony partner z łatwością możemy wskazać najlepsze rozwiązanie dla każdego – wystarczy zapoznać się z sytuacją danej firmy. Jeśli więc nie czujesz się pewnie co do swojego wyboru, skontaktuj się z nami! Z przyjemnością udzielimy Ci pomocy.

Zarezerwuj bezpłatną konsultację

Stwórzmy przewagę, której potrzebuje Twoja firma!

contact

Send us a message